Aktualizacja oprogramowania


Oprogramowanie sterownika silnika oraz automatycznej skrzyni biegów to w istocie wiele różnych programów, które jako całość sterują pracą silnika oraz współpracującego z nimi niezbędnego osprzętu.

W dbałości o stały postęp techniczny producenci aut wprowadzaja wiele ulepszeń, które stosowane są w trakcie produkcji danego modelu samochodu jak również po jej zaprzestaniu. Przykład: dla aut wyprodukowanych w okolicy 2000 roku do tej pory BMW wydało od kilku do kilkunastu ulepszeń oprogramowania sterowników. Za pewnik należy przyjąć, że nowe oprogramowanie sterowników jest lepsze od starszego, gdyż żaden producent, a w szczególności BMW z pewnością nie poniesie niepotrzebnych kosztów związanych z wprowadzeniem nowego oprogramowania, jeżeli nie miało by to realnego uzasadnienia. Pomiędzy wersją pierwotną, a finalną zazwyczaj jest odczuwalna różnica co najmniej w kulturze pracy silnika czy automatycznej skrzyni biegów. Często silnik wydaje się „ciągnąć” z niższych obrotów, a automatyczna skrzynia biegów szybciej i płynniej zmieniać przełożenia.
Posługując się przykładem z życia wziętym można to porównać do aktualizacji oraz wprowadzania poprawek do systemu operacyjnego domowych komputerów . Nasze komputery nagminnie pobierają kolejne aktualizacje, dzięki którym producent poprawia oraz udoskonala swój system operacyjny.
Pewne jest to, że auto nie będzie pracowało gorzej, lecz lepiej. To w jakim stopniu nastąpi poprawa zależy od skali poprawek. Wystarczy przejrzeć pozytywne wypowiedzi użytkowników wielu marek aut na licznych forach internetowych, aby przekonać się, że aktualizacja oprogramowania sterowników zwłaszcza w silniku i automatycznej skrzyni biegów przynosi wymierne korzyści.
Oprogramowanie modułu Bluetooth - dzięki jego aktualizacji znacznie powiększa się ilość kompatybilnych z systemem auta telefonów.
Moduł I-Drive - po aktualizacji oprogramowania modułu uzyskujemy dostęp do nowych opcji i nowej szaty graficznej (np. możliwość odtwarzania plików w formacie MP3, dodatkowe menu, itp.) oraz szybszą pracę jednostki
Dzięki aktualizacji modułu CAS w wielu przypadkach pozbywamy się usterki związanej z elektryczną blokadą kolumny kierowniczej.
Mocno zaleca się aktualizację wszystkich modułów w aucie jednocześnie aby zachować integralność oprogramowania.